Socha Zastavení - 3.7. 2023

Dnes bych se s Vámi rád podělil o zajímavý příběh sochy Zastavení, vytvořené Mistrem v roce 1992 ze slitiny olova a cínu, výška 55,5 cm, kterou jsem tento týden získal do sbírky.
 
Socha byla vytvořena jako přípravná práce pro velkou sochu k památníku obětem komunistické zvůle v Klatovech – Hostašových sadech, kde se jí říká „Smutná paní“. Slavnostní odhalení proběhlo 22.května 1993.
Památník se skládá ze dvou částí, socha ženy v životní velikosti se skloněnou hlavou a reliéf u země, na němž je vyrytý výstižný a silný text – VŠEM, JIMŽ SMRT ZABRÁNILA, ABY O TOM VYPRÁVĚLI.
 
Vše bylo zrealizováno díky velkému úsilí Konfederace politických vězňů Klatovy, podílela se na tom řada bezejmenných, kteří přežili komunistické lágry a útrapy, spojené s tehdejším nesvobodným režimem.
 
Pro mě je zajímavé, že se zachovala korespondence mezi Mistrem a lidmi, kteří úžasné dílo v Klatovech pomáhali zařizovat a jak zde tito přispívali různými dary. Byli to např. i krajané z Kanady nebo USA. Jsou to silné příběhy, které mají připomenout budoucím generacím, že za svobodu se tenkrát i umíralo.
 
Mistr Olbram Zoubek těmto lidem, které na začátku ani neznal a požádali ho o vytvoření důstojného pietního místa, velkoryse vyhověl a částečně z vlastních zdrojů památník pomohl vybudovat, protože sám tento totalitní režim hluboce nenáviděl a poznal ho na vlastní kůži.
 
Vážím si Mistra za to, jak dokázal pomáhat a krásně tvořit, socha je nádherná. Jeho odkaz v dílech a činech s námi tady stále zůstává.

olbramzoubeksberatel.cz 2019 info@olbramzoubeksberatel.cz +420 734 859 375